30 вересня в Україні святкують День бібліотек. У цифрову епоху поняття бібліотека вже давно виросло з класичного образу занедбаної книгозбірні. Наприклад, ПриватБанк може похвалитися проєктом “Бібліотека”, який виховує та розвиває працівників найбільшого українського банку. Про те, навіщо банку віртуальні книжкові полиці, як стати академіком та які книги найпопулярніші серед приватівців, PrivatBlog спілкувався з керівником Бібліотеки Людмилою Бурмецькою.


ПриватБанк - це перш за все фінансова установа, його асоціюють з грошима, кредитами та депозитами. Навіщо банку власна онлайн-бібліотека? 

Навіщо фінансовій організації Бібліотека? Для того, що бути конкурентною і мудрою.Давно сказані фрази: "Книга - джерело знань", "Знання - сила", "Хто володіє інформацією, той володіє світом" можуть звучати простувато і банально. Але вони актуальні саме сьогодні - в епоху інформаційної революції. Світ переходить з аналогового середовища в цифрове. У цей період перемагає той, хто вміє домовлятися, щоб будувати й творити, співпрацювати і розвиватися. 

Банк, як і будь-яку організацію, творять співробітники. Організація буде новаторською, конкурентною, якщо в ній працюють професіонали -  люди, які, володіючи високою технологічною підготовкою, здатні вдосконалюватися, пропонувати нові ідеї розвитку бізнесу. Саме Бібліотека є для працівників банку платформою, де вони знаходять книги, які допомагають їм розвивати навички ведення переговорів, творчого мислення, прийняття рішень, вирішення складних завдань тощо. 

Мудрість століть і сучасний досвід, викладені в книгах, роблять нас сильними і здатними впроваджувати найнеймовірніші інновації. Багаторічна практика нашого банку підтверджує це.

Як формується асортимент книг? За якими критеріями?

На сайті Бібліотеки основний фонд - це бізнес-література. Це головний критерій. Наповнювати бібліотеку мені допомагають самі співробітники:
щоквартально рекомендуючи книги, працівник має можливість завантажити електронну версію бізнес-книги. Крім того, завантажувати книги можна і без рекомендації. Книги після модерації стають доступні користувачам.

Систематично фахівці з навчання напрямків ГО через опитування, яке я готую щодо новинок бізнес-літератури, пропонують придбати для Бібліотеки книги, які вони вважають корисними для навчання і розвитку співробітників.

І звичайно ж, топ-менеджери пропонують розмістити на сайті Бібліотеки корисні і цікаві книги. Це або повідомлення в зворотний зв'язок або рекомендація книги на книжковій полиці

Що означає рекомендувати книгу?

Рекомендація книги - це сформована в банку система опрацювання бізнес-книг. Основна мета - виявити цікаві для впровадження в практику Банку ідеї.  Кожен співробітник раз в квартал може рекомендувати до опрацювання корисну, цікаву бізнес-книгу на книжковій полиці працівника. За результатами голосування, 5 книг-лідерів переміщуються на книжкову полицю топ-менеджерів. Керівники також рекомендують книги і голосують за книги колег. За результатами голосування, на книжковій полиці топ-менеджерів і вибирається книга для опрацювання в банку.  

Зараз на сайті Бібліотеки якраз відкритий період для рекомендації бізнес-книг.

Скільки зараз всього книжок на віртуальних полицях ПриватБанку? 

Більш ніж чотири тисячі найменувань - це бізнес книги, художні книги і саммарі за бізнес літературою.

Що означають рейтинги на сайті Бібліотеки? Яким чином вони формуються?

Рейтинг визначає активність користувачів сайту і дає можливість найактивнішим відкрити для себе Секретний розділ: завантажити з закритого ресурсу сумарно 10 книг, 3 з яких він може замовити сам. Замовити можна книги будь-якої тематики. Звичайно, в межах розумного.

Здійснюючи дії на сайті (скачав книгу, написав відгук тощо) ви отримуєте бали, що дозволяє рухатися по рівням. До речі, найвищий бал - за рекомендацію книги, це 150 балів. Якщо ваша книга з полиці співробітника перейшла на полицю топ-менеджерів, то ще плюс  100.

Досягнувши рівня "Фанат" - вам відкривається Секретний розділ. З рівня "Професор" можна замовляти книги, які будуть розміщені в Секретному розділі і ви зможете їх собі завантажити. Всі виконані дії та пройдені рівні відображаються в особистому кабінеті.

Які книги в Секретному розділі -таємниця. Можу сказати, що цих книжок немає на сайті Бібліотеки, це новинки, і не тільки бізнес-література.

До речі, у нас вже є перші троє співробітників, які досягли рівня “Академік”: Юлія Сас, Павло Малишев та Тетяна Опалак. Наприкінці року ми підведемо підсумки. І перших десять “Академіків” очікує сюрприз.

Серед усіх книжок, які найбільш популярні? Чи є якісь “приватівські бестселлери”?  

Популярність - річ мінлива. Які книги користуються попитом, можна побачити вже на віджеті у Путівнику, і вони постійно змінюються.
А ось "приватівськими бестселерами" я б назвала всі книги, які ми опрацьовували в банку. До слова, книги, які Банк дарує клієнтам, найчастіше -  ті, що опрацьовувалися керівниками банку.

У сучасному ритмі життя часто не вистачає часу на паперові книги. Наскільки серед колег популярні аудіокнижки порівняно з традиційними?

Аудіокниги, безумовно, мають своїх шанувальників. У сучасному ритмі це дуже зручно, але не всі бізнес-книги є в форматі аудіо, тому їх на сайті значно менше, ніж книг в електронному вигляді. 

Окрім того, наразі на нашому сайті існує технічна проблема щодо аудіокниг, яку зараз вирішуємо. 

Як щодо ваших книжкових уподобань? Назвіть ваш особистий ТОП книжок.

Однією з головних книг для себе вважаю книгу Луїзи Хей  "Люби себе. Довіряй своєму життю". До роботи в Банку я практично не читала бізнесових книг. І перше сильне враження на мене справила книга  Мотивація в стилі ЕКШН. Захват заразливий.

Далі був “Жорсткий менеджмент”, “Щира лояльність”, “Серйозна розмова”, “Ессенціалізм. Божевільно просто”. Дуже багато для себе взяла з книг “Без води”, “Проактивне мислення”, “Розгніваний клієнт”. Цікаве спілкування вийшло з автором цієї книги - він був на зустрічі з керівниками Південного РУ, дарував свої книги.

Про прочитані книги можу говорити довго. Все що читала, намагаюся відзначати в своєму особистому кабінеті на сайті. Не завжди виходить, але прагну та рекомендую всім. Крім бізнесових книг, читаю книги з психології, люблю детективи. Детектив часом відволікає, а часом змушує подумати.

Нещодавно сайт Бібліотеки змінив дизайн. Які ще новинки і вдосконалення плануються?

Це величезна робота, яку здійснює ціла команда: розробник Ігор Лаптеєв, бізнес-аналітик Тетяна Іванченко, дизайнер Юля Данилова. Колеги  вклали в новий формат бібліотеки масу своїх знань, умінь, частинку своєї душі. Однією з останніх новинок для користувачів будуть персональні повідомлення і читалка-онлайн. Тепер можна не скачувати книгу, а почавши читати на комп'ютері, продовжити читання на смартфоні, планшеті. Вже багато зроблено, але ще є задумки на майбутнє.