Чи розрізняєте ви кіберспорт і геймерство? А знаєте, що ПриватБанк не тільки активно підтримує кіберспорт, а й влаштовує турнір з реальним призовим фондом серед співробітників? Тоді читайте інтерв’ю, будьте в інформаційному тренді й розминайте руку з мишкою — перемоги чекають!


Ще 10-15 років назад їх називали “задротами”, а слово “кіберспортсмен” або не чули, або вживали з насмішкою. Тепер все серйозно. Кіберспортом захоплюються близько 600 мільйонів людей, серед яких і мільйони українців. Відеоіграм давно вже навчають у вишах — так Національний університет фізичного виховання і спорту України готує магістрів за фахом Кіберспорт (eSPORT). А 7 вересня 2020 кіберспорт в Україні визнали офіційним видом спорту! Це справді історичний момент для прихильників відеоігор. Цей статус дозволить організовувати міжнародні турніри з кіберспорту в Україні й навіть збільшить надходження до держбюджету.

Разом з Семеном Євтушенком, керівником проєкту "GameCenter ГО", говорили про кіберспорт в Україні та в ПриватБанку.

Що таке кіберспорт, хто такі кіберспортсмени й хто такі геймери?

Кіберспорт — це спортивні змагання з комп’ютерної гри. Так само як і в класичному спорті тут є команди, за якими спостерігають глядачі, є зірки, є кумири. З гравцями професійних команд працюють тренери, психологи, фітнес-тренери, масажисти, з ними окремо ведуть репортажі — все на серйозному рівні.

Геймер — той, для кого відеогра це хобі. І не кожен геймер може стати кіберспортсменом, так само як і в інших спортивних дисциплінах, адже потрібно бути наполегливим і дуже багато працювати над собою.

Україна досить активна в кіберспорті і геймерстві. А які ігри найпопулярніші у нас в країні?

Загалом популярні ті ігри, які безкоштовні: скачав і граєш. Це Dota2 та Counter-Strike: Global Offensive, на сьогодні вони найпопулярніші не лише в Україні, а й на всьому пострадянському просторі. Також досить популярні PUBG (PlayerUnknown's Battlegrounds), Fortnite та LoL (League of legends) і нещодавно з’явився Valorant. Це все командні ігри. Серед індивідуальних популярна FIFA - футбол, але не настільки, як командні ігри.

А Dota2 ще й найприбутковіша?

Саме так. В ТОП-100 найбагатших кібергравців по версії E-Sports Earnings всі верхні позиції займають гравці саме з цієї дисципліни. Так, наприклад, українець Володимир Міненко Noon займає 48 місце. Він грає саме в Dota2 і на сьогодні заробив на грі 1 млн 613 тис. доларів США.

В івенти з Dota щорічно вкладають величезні суми. Призові фонди змагань подеколи становлять десятки мільйонів доларів. Counter-Strike потроху наздоганяє. І хороші гравці не тільки заробляють, а й цінуються. Наприклад, за трансфер успішного гравця всесвітньовідомої української команди NaVi (Natus Vincere) потрібно викласти не менше 1 мільйона доларів.

То цей напрямок можна розглядати як постійне джерело заробітку, професію?

Все знову ж так, як і в професійному спорті. Якщо ти зможеш конкурувати з найкращими, чому ні. Але як і в будь-якій галузі, тільки професіонали отримують великі кошти, той, хто не готовий щоденно працювати над собою, тренуватись, брати участь у змаганнях, не буде заробляти.

Наша країна входить до ТОП-10 кіберспортивних держав світу. Які змагання/турніри проводять в Україні?

Їх не дуже багато. Але, наприклад, у 2019 році ПриватБанк у партнерстві з Федерацією кіберспорту провели турнір для аматорів з СS:GO і DOTA2, призовий фонд якого становив 1 мільйон гривень. Загалом банк націлений розвивати цей напрямок в Україні. І УВАГА! ми вперше організовуємо внутрішньобанківський аматорський турнір! До участі можна залучати і дітей співробітників. Турнір розпочнеться 14 листопада, змагання будуть з СS:GO і DOTA2 і проводитимуться 2 чи 4 тижні поспіль щовихідних — в залежності від кількості гравців. Реєстрація проходить за посиланням. Запрошуємо всіх охочих! Go!

Серйозній команді потрібні серйозні гравці. То скільки часу на день потрібно витрачати на гру, щоб бути в великому кіберспорті?

Саме на гру 5-6 годин, як мінімум. Це тільки вивчення механіки. А ще потрібно вивчати саму гру: як рухатись, куди рухатись, фізику гри, адже її закони відрізняються від реальних — якась стіна прострілюється, якась ні, кожен персонаж рухається по-своєму, тощо. Далі йде розробка тактики. Готуючись до змагань, треба вивчити суперників, те, як вони грають на певній карті, наприклад, варіанти поведінки суперника в певних ситуаціях. Це все треба вивчати, причому вивчати в команді. Перед важливими іграми складається план гри. Команда передивляється записи своїх ігор, проводить аналіз і розбір помилок. Є певний графік відпочинку, сну, занять. Все строго.

Які головні якості мають бути в кіберспортсмена, щоб досягти успіху?

Це вміння логічно мислити, аналізувати, розробляти тактику, швидко приймати рішення в стресових ситуаціях, комунікабельність. Дуже важливе вміння контролювати свої емоції. Психологічний портрет спортсмена з кібер- і з традиційного виду спорту буде один в один. Я впевнений, що той же Мессі, коли грає в футбол, прокручує в голові сотні варіантів, що він буде робити в тій, чи іншій ситуації, як обіграти й миттєво приймає конкретне рішення — як і кіберспортсмен.

Чи є обмеження за віком для гравців?

Серед аматорів обмежень немає взагалі. Ядро найактивніших гравців віком від 8 до 30+ років. Щодо кіберспортсменів, то до професійних змагань їх допускають з 17 років. Але зазвичай перемагають студенти, в них уже більш гнучкий розум, вони вміють контролювати емоції, більш злагоджено працюють в команді. Щодо старших — у 2019 році у нас в Україні в турнірі з Counter-Strike перемогла пенсіонерка.

Ваші поради тим, хто хоче стати професійним кіберспортсменом.

Розвивати розум, розвивати тіло, а не тільки навички гри. Все має бути за розкладом, а не “сьогодні граю, завтра ні”. Я впевнений, що так зможуть лише одиниці, ті, хто може розвиватись цілеспрямовано, але це не означає, що не варто пробувати. Зичу всім успіхів і чекаємо на турнірі :)